Ajanvaraus

Kauppa

Aloita Golf

Kalenteri

KGM Tällä viikolla 6.-12.10.2025

Kenttäyhdistelmä säilyy samana tällä viikolla. Maanantaina kauden viimeinen seniorien kuukausikisa ja lauantaina Aura Oktoberfest Scramble. Aukioloajat päivittyvät.

Uusi viikko käynnistyy ja näyttäisi että kuivempaa pelisäätä on luvassa. Kenttäyhdistelmä säilyy samana tämän viikon, pelataan 18R Kankas + Puisto, 9R Kartano. Maanantaista 6.10. alkaen voimassa syksyn greenfee-hinnat: 18R 50€, 9R 20€. 18 reiän kentällä voimassa myös arkipäivien lounasaikatarjous (45€) ja lauantai-illan tarjoushinta (45€).

Kentänhoidon suunnitelmassa on tehdä tulevalla viikolla 9r kentän (Kartano) väylien holkitus ja seuraavalla viikolla 18 reiän kentällä väylien holkitus.

Tällä viikolla ohjelmassa maanantaina kauden viimeinen seniorien kuukausikilpailu ja sen jälkeen seniorien kauden päättäjäiset. Aura Oktoberfest Scramble pelataan lauantaina.

Ravintola Sandyn lounastarjoilu on päättynyt tältä kesäkaudelta. Tarjolla kuitenkin pientä suolaista ja evästä kierrokselle, sekä tietysti kuumaa ja kylmää juotavaa. Caddiemaster palvelee maanantaista 6.10. alkaen päivittäin kello 8-17:30, huomioithan tämän iltapäivälähtijä. Hoida maksut ennakkoon mobilepaylla, alempana ohjeet. Löydät aina päiväkohtaiset aukioloajat kotisivujemme etusivulta.


Pelaaminen iltaisin caddiemasterin suljettua - maksut caddiemasterin aukioloaikoina

Mikäli lähdet pelaamaan illalla caddiemasterin sulkemisajan jälkeen, ja sinulla on maksettavana pelimaksuja, tulee ne maksut hoitaa caddiemasterin aukioloaikojen puitteissa.

Voit maksaa maksun ennakkoon esimerkiksi MobilePaylla (Kankaisten Golf nro 61325) ja sen jälkeen WhatsApp viesti caddiemasterille, jossa kerrot nimesi, lähtöajan ja että olet maksanut maksun MobilePayssa.

Katso ajankohtaiset aukioloajat uutisen lopusta tai koska vain kotisivujen etusivulta punaisesta palkista.


Kenttäremonttien etenemisestä

Viime viikolla siirtonurmi on asennettu remontoiduille lyöntipaikoille Kartano 2 ja Kankas 1 rei'illä. Siirtonurmialueille meneminen on kielletty! Lyöntipaikat otetaan käyttöön keväällä 2026.

Kartano 9 viheriöalueen remontti etenee myös aikataulussa.

Alla olevalla sivulla kentän remontteihin liittyvät uutiset kootusti.

Kentän ja pelaamisen ajankohtaiset asiat

Tällä sivulla kerrotaan pelaamisen ajankohtaisista aiheista, keräten yhdelle sivulle uutiset kentän remonteista ja sen vaikutuksista pelaamiseen. Sivua päivitetään säännöllisesti.

Lue lisää


Viikko-ohjelma

Ma

La

  • Aura Oktoberfest Scramble, Aikalähdöt kello 09:30 alkaen 1. ja 10. tiiltä. Kaikki lähdöt ovat kello 09:30-11:30 välillä.

Kenttäyhdistelmä ja aukioloajat

18R
Kankas + Puisto

9R
Kartano


​​​​​​

Caddiemaster
Päivittäin klo 8:00-17:30

Toimisto
Ma-to klo 9-16:30
Pe klo 9-12

Pukuhuoneet ja saunat ovikoodilla
Päivittäin klo 6:30-20:30

Ravintola Sandy
Päivittäin klo 9-​​​​​18:30


Peliohjeita Kankaisten Golfissa: lähtöajoista kiinni pitäminen, lähdön tasoitusrajat, peliripeys, ohittaminen

MUISTA VAHVISTAA PELIAIKA - LÄHTÖ OMAN PELIAJAN MUKAISENA AIKANA

Kentälle mennään vain jos peliaika on varattu ja kierros aloitetaan peliajan mukaisella ajalla. Muistathan aina vahvistaa että olet paikalla!

KIERROSAIKA

Kentällämme mukavat jouhevat kierrokset (18r) sujuvat noin 4 tuntiin ja puolikkaat kierrokset (9r) noin 2 tuntiin. Kartano on yseistämme selkeästi nopein pelata ja peliaika tulisi olla alle 2 h. Kankas ja Puisto ottavat hieman enemmän aikaa pidempien siirtymien ja isomman par-luvun vuoksi, mutta nämäkin ysiköt kiertää 2 tunnissa.

Kierrosaikoihin liittyy oleellisesti myös peliryhmien tasoitusrajat ja ripeä pelitapa. Yhden peliryhmän eli lähdön tasoitusraja on 108 ja caddiemaster voi joustaa tämän osalta yhteistasoitukseen 120 asti.

SUJUVA PELITAPA

Sopiva etäisyys edellä menevään ryhmään on sellainen, että par 4 reiällä on lyönyt avaukset kun edellä menevä ryhmä on vielä viheriöllä. Jos tuntuu että edellä menevä ryhmä kiihdyttää kauas näkyvistä, on syytä hieman tarkkailla oman ryhmän pelinopeutta ja ripeyttää peliä. Tarpeen tullen annetaan takana tulevan ryhmän ohittaa.

OHITTAMINEN

Ohittaminen ja ohittamislupaa pyytäminen ovat hyvän etiketin mukaista käytöstä. Mikäli takaa tuleva ryhmä on nopeampi ja joutuu odottelemaan, on hyvä heilauttaa kättä ja kysäistä, haluaako ryhmä ohittaa. Tai takaa tuleva ryhmä voi yhtä lailla kysyä, sopiiko seuraavalla reiällä ohittaa. Se on kaikkien etu ja pitää hyvää fiilistä yllä kun edellä olevien ei tarvitse tuntea painetta, että joku odottaa ja takana oleva ryhmä pääsee etenemään yhtä lailla ilman odottelua. Meillä on hyvä henki ja rento tunnelma Kankaisissa, ohittamisesta uskaltaa kysyä!